Images
Map
Land with Home for Sale in Pagosa Springs, Colorado
1134 Parelli Institute Dr, Pagosa Springs, CO 81147
$3,795,000
130 acres
Active sale
$100k drop
Est $19,844/mo6,686
Sq feet
5
Beds
1
Full bath
4
3/4 baths
Location
- Street address
- 1134 Parelli Institute Dr
- County
- Archuleta County
- Elevation
- 7,411 feet
Directions
Hwy 160 West, left at Parelli Institute Way
Property details
- Acreage
- 130.3 acres
- MLS #
- CREN 824275
- Rooms
- Bathroom x 5, Bedroom x 5
Property utilities
| Category | Type | Status |
|---|---|---|
| Gas | Propane | Connected |
Listing history
| Date | Event | Price | Change | Source |
|---|---|---|---|---|
| May 18, 2026 | Price drop | $3,795,000 | $100,000 -2.6% | CREN |
| Apr 24, 2026 | Price drop | $3,895,000 | $100,000 -2.5% | CREN |
| Sept 1, 2025 | Price drop | $3,995,000 | $300,000 -7% | CREN |
| May 19, 2025 | New listing | $4,295,000 | — | CREN |