Images
Map
Land with Home for Sale in Crawford, Colorado
1830 Black Canyon Rd, Crawford, CO 81415
$1,550,000
60 acres
Active sale
$5k drop
Est $8,105/mo6,038
Sq feet
6
Beds
4
Full baths
1
1/2 bath
Location
- Street address
- 1830 Black Canyon Rd
- County
- Montrose County
- Elevation
- 6,969 feet
Directions
Highway 92 to Black Canyon Road follow to Sign.
Property details
- Acreage
- 60 acres
- MLS #
- CREN 809424
- Posted
Parcels
- R0003173
- Rooms
- Bathroom x 5, Bedroom x 6
Property utilities
| Category | Type | Status |
|---|---|---|
| Gas | Propane | Connected |
Listing history
| Date | Event | Price | Change | Source |
|---|---|---|---|---|
| May 1, 2026 | Relisted | $1,550,000 | — | CREN |
| Apr 28, 2026 | Listing removed | $1,570,000 | — | Listing agent |
| Mar 23, 2026 | Price drop | $1,570,000 | $5,000 -0.3% | CREN |
| July 13, 2025 | Price drop | $1,575,000 | $60,000 -3.7% | CREN |
| June 14, 2025 | Price increase | $1,635,000 | $20,000 1.2% | CREN |
| Dec 4, 2024 | Price drop | $1,615,000 | $2,000 -0.1% | CREN |
| Nov 14, 2024 | Price drop | $1,617,000 | $3,000 -0.2% | CREN |
| Sept 22, 2024 | Price drop | $1,620,000 | $1,000 -0.06% | CREN |
| Sept 18, 2024 | Price drop | $1,621,000 | $1,000 -0.06% | CREN |
| Sept 17, 2024 | Price drop | $1,622,000 | $1,000 -0.06% | CREN |
| Sept 9, 2024 | Price drop | $1,623,000 | $1,000 -0.06% | CREN |
| Aug 30, 2024 | Price drop | $1,624,000 | $1,000 -0.06% | CREN |
| July 11, 2024 | Price drop | $1,625,000 | $50,000 -3% | CREN |
| May 2, 2024 | Relisted | $1,675,000 | — | CREN |
| May 2, 2024 | Listing removed | $1,675,000 | — | Listing agent |