Image
Map
Street
Land for Sale in Philadelphia, Pennsylvania
2053 W Ontario St, Philadelphia, PA 19140
$47,000
0.044 acres
Active sale
$1k drop
Est $354/mo17.50x110 corne4 lot that is to be sold with 2051 w Ontario that is also listed for sale.
Location
- Street address
- 2053 W Ontario St
- County
- Philadelphia County
- School district
- Philadelphia City
- Elevation
- 139 feet
Property details
- Lot size
- 0.044 acres1,917 sq ft
- MLS #
- TREND PAPH2569052
- Posted
Property taxes
- Recent
- $443
Parcels
- 043N090035
Listing history
| Date | Event | Price | Change | Source |
|---|---|---|---|---|
| Apr 30, 2026 | Price drop | $47,000 | $1,000 -2.1% | TREND |
| Apr 22, 2026 | Price drop | $48,000 | $1,000 -2% | TREND |
| Apr 13, 2026 | Price drop | $49,000 | $3,000 -5.8% | TREND |
| Mar 6, 2026 | Price drop | $52,000 | $2,900 -5.3% | TREND |
| Jan 26, 2026 | Price drop | $54,900 | $5,000 -8.3% | TREND |
| Jan 13, 2026 | Price drop | $59,900 | $5,100 -7.8% | TREND |
| Dec 22, 2025 | New listing | $65,000 | — | TREND |