Images
Map
Commercial Land for Sale in Buxton, North Carolina
Old Lighthouse Rd, Buxton, NC 27920
$109,000
0.16 acres
Active sale
$10k drop
Est $773/moGreat opportunity to be oceanside Buxton w/ short walk to the beach.
Location
- Street address
- Old Lighthouse Rd, Lot 1
- County
- Dare County
- Community
- Tower Beach
- Elevation
- 7 feet
Property details
- Lot size
- 0.16 acres6,970 sq ft
- Zoning
- C-2
- MLS #
- OBAR 125307
- Posted
Property taxes
- 2023
- $456
Parcels
- 053608882369
Listing history
| Date | Event | Price | Change | Source |
|---|---|---|---|---|
| May 6, 2026 | Price drop | $109,000 | $10,000 -8.4% | OBAR |
| Feb 18, 2026 | Price drop | $119,000 | $20,500 -14.7% | OBAR |
| Sept 28, 2025 | Price drop | $139,500 | $20,500 -12.8% | OBAR |
| Apr 13, 2024 | New listing | $160,000 | — | OBAR |